Structuri (STR)

PREZENTARE

„A proiecta o construcţie în sensul complet al noţiunii este o activitate creatoare, în care alegerea formei structurale şi rezolvarea problemelor de detaliu, depind în mare măsură de calităţile personale ale proiectantului, metodele de calcul şi principiile constructive ajutându-l numai pentru materializarea corectă a ideilor.”

Mircea Mihailescu

Bun venit pe pagina de internet a Departamentului Structuri!
Departamentul Structuri este o unitate de prestigiu a Facultăţii de Construcţii din Cluj şi a învăţământului superior tehnic din ţară, implicată intens în formarea şi specializarea inginerilor constructori.
Activitatea departamentului este dirijată de următoarele cuvinte cheie: dezvoltare prin inovaţie, cercetare pentru o pregătire ştiinţifică înaltă, o educaţie diferenţiată pe mai multe niveluri susţinută de o pregătire de bază puternică.

MEMBRI

PERSONAL DIDACTIC

BETON ARMAT ŞI PRECOMPRIMAT
CONF. DR. ING. BOGDAN HEGHEŞ

+40-264-401514
Bogdan.Heghes@dst.utcluj.ro

 

CONF. DR. ING. CAMELIA NEGRUŢIU

+40-264-401559
Camelia.Negrutiu@dst.utcluj.ro

 

ȘEF L.DR. ING. HORIA CONSTANTINESCU

+40-264-401559
Horia.Constantinescu@dst.utcluj.ro

 

ŞEF L. DR. ING. RADU OLAR

+40-264-401543
Radu.Olar@dst.utcluj.ro

 

ŞEF L. DR. ING. IOAN SOSA

+40-264-401559
Pavel.Sosa@dst.utcluj.ro

 

ASIST. DR. ING. CATINCA LEŢIA

+40-264-401554
Catinca.Letia@dst.utcluj.ro

 

ASIST. DR. ING. DUMITRU MOLDOVAN

+40-264-401559
Dumitru.Moldovan@dst.utcluj.ro

 

ASIST. DR. ING. OANA GHERMAN

+40-264-401552

 

CONSTRUCŢII DE BETON ARMAT

PROF. DR. ING. CĂLIN MIRCEA


Calin.Mircea@dst.utcluj.ro

Conducător de doctorat

CONF. DR. ING. ATTILA PUSKAS

+40-264-401545  
Attila.Puskas@dst.utcluj.ro

 

ASIST. ING. JACINT VIRAG


Jacint.Virag@dst.utcluj.ro

 

ŞEF L. DR. ING.  TRAIAN-NICU TOADER

+40-264-401513
traian.toader@dst.utcluj.ro

 

CONSTRUCŢII METALICE

CONF. DR. ING. IOAN PETRAN

+40-264-401253
Ioan.Petran@dst.utcluj.ro

 

CONF. DR. ING. ZSOLT NAGY

+40-264-401252
Zsolt.Nagy@dst.utcluj.ro

 

ŞEF L. DR. ING. CĂTĂLIN MOGA

+40-264-401253
Catalin.Moga@dst.utcluj.ro

 

ŞEF L. DR. ING. GABRIEL URIAN

+40-264-401253
Gabriel.Urian@dst.utcluj.ro

 

ŞEF L. DR. ING. PAUL PERNEŞ

+40-264-401502
Paul.PERNES@dst.utcluj.ro

 

ASIST. DR. ING. MIHAI ŞENILĂ

+40-264-401551
Roland.Senila@dst.utcluj.ro

 

ASIST. DR. ING. MARIA POP

+40-264-401502
Maria.Pop@dst.utcluj.ro

 

GEOTEHNICĂ ŞI FUNDAŢII

CONF. DR. ING. VASILE FĂRCAŞ

+40-264-401511
vasile.farcas@dst.utcluj.ro

 

CONF. DR. ING. NICOLETA ILIEŞ

+40-264-401511
Nicoleta.Ilies@dst.utcluj.ro

 

ŞEF L. DR. ING. GEOL. ANCA BALOG

+40-264-401552
Anca.BALOG@dst.utcluj.ro

 

ŞEF L. DR. ING. DORIN MOLDOVAN

+40-264-401552
Dorin.MOLDOVAN@dst.utcluj.ro

 

ŞEF L. DR. ING. IULIA PRODAN

+40-264-401552
Iulia.PRODAN@dst.utcluj.ro

 

ŞEF L. DR. ING.  CĂLIN GHERMAN

+40-264-401552
Marius.GHERMAN@dst.utcluj.ro

 

ŞEF L. DR. ING. OLIMPIU MUREŞAN

+40-264-401552
Olimpiu.MURESAN@dst.utcluj.ro

 

ASIST. ING. VASILE-FLORIN CHIOREAN

+40-264-401552
Vasile.Chiorean@mecon.utcluj.ro

 

INGINERIE SEISMICĂ

ŞEF L. DR. ING. ANDREI FAUR


Andrei.FAUR@dst.utcluj.ro

 

CONDUCĂTORI DE DOCTORAT

PROF. DR. ING. ZOLTAN KISS

+40-264-401304
Zoltan.Kiss@dst.utcluj.ro

 

PROF. DR. ING. VASILE PĂCURAR


Vasile.Pacurar@dst.utcluj.ro

 

PROF. DR. ING. AUGUSTIN POPA

Popa.Augustin@dst.utcluj.ro

 

PROF. DR. ING. ILDIKO BUCUR

Ildiko.Bucur@dst.utcluj.ro

 

CADRE DIDACTICE ASOCIATE

Prof. dr. ing. Zoltan KISS +40-264-401304 Zoltan.Kiss@dst.utcluj.ro
Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR Ildiko.Bucur@dst.utcluj.ro
Prof. dr. ing. Anton IONESCU Anton.Ionescu@dst.utcluj.ro
Prof. dr. ing. Traian ONEŢ +40-264-401737 Traian.Onet@cfdp.utcluj.ro
Prof. dr. ing.Vasile PĂCURAR +40-264-401476 Vasile.Pacuraru@dst.utcluj.ro
Prof. dr. ing. Ioan POP +40-264-401771 Pop.Ioan@ccm.utcluj.ro
Prof. dr. ing. Augustin POPA   Popa.Augustin@dst.utcluj.ro
Prof. dr. ing. Doina VERDEŞ +40-264-401543 Doina.Verdes@dst.utcluj.ro
Prof. dr. ing. Macedon DUMITRAȘ   Macedon.Dumitras@dst.utcluj.ro
Şef l. ing. Mihai POP Mihai.Pop@dst.utcluj.ro
CSII dr. ing. Mircea PĂSTRAV -+40-264-649.988 Mircea.Pastrav@incerc-cluj.ro
CSII dr. ing. Henriette SZILAGYI +40-264-649.988 Henriette.Szilagyi@incerc-cluj.ro
Dr. ing. Gábor – Álmos SÁNDOR Gabor.Sandor@dst.utcluj.ro
Dr. ing. geol. Cristian MIRCESCU   cristian.mircescu@ubbcluj.ro

DOCTORANZI CU FRECVENȚĂ

Nume doctorand Conducator științific Email
Ing. Ioana PÂNTEA Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR Ioana.Pantea@dst.utcluj.ro
Ing. Alexandra POPA Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR Alexandra.Popa@dst.utcluj.ro
Ing. Cristian Florin FRIȘAN Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR Cristian.Frisan@dst.utcluj.ro
Ing. Iuliana GIURGIU Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR Iuliana.Giurgiu@dst.utcluj.ro
Ing. Dumitru Eugen POP Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR Dumitru.Pop@dst.utcluj.ro
Ing. Radu SĂPLĂCAN Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR Radu.Saplacan@dst.utcluj.ro
Ing. Geta Cornelia ONETIU Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR Geta.Onetiu@dst.utcluj.ro
Ing. Jacint Laszlo VIRAG Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR Jacint.Virag@dst.utcluj.ro
Ing. Veronica Ioana LUCA (IOSIP) Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR Veronica.Iosip@yahoo.com
Ing. Ádám Kis Prof. dr. ing. Zoltan KISS  
Ing. Biro I. Csongor Prof. dr. ing. Zoltan KISS  
Ing. Hadi L. Szabolcs Prof. dr. ing. Zoltan KISS  
Ing. Kis A. Alpar-Sandor Prof. dr. ing. Zoltan KISS  
Ing. Marton I. Levente Prof. dr. ing. Zoltan KISS  
Ing. Tegzeșiu F.C. Claudiu-Silviu Prof. dr. ing. Zoltan KISS  
Ing. Trifan G. Radu-Lucian Prof. dr. ing. Zoltan KISS  
Ing. Alexandra COȘA Prof. dr. ing. Zoltan KISS Alexandra.Cosa@dst.utcluj.ro
Ing. Béla TÖK Prof. dr. ing. Zoltan KISS Bela.Tok@dst.utcluj.ro
Ing. Vlad – Alexandru BENA Prof. dr. ing. Zoltan KISS Vlad.Bena@dst.utcluj.ro
Ing. Szilárd GÁLL Prof. dr. ing. Zoltan KISS Szilard.Gall@dst.utcluj.ro
Ing. Danuț NĂSUI Prof. dr. ing. Zoltan KISS Danut.Nasui@dst.utcluj.ro
Ing. Radu Lucian TRIFAN Prof. dr. ing. Zoltan KISS Radu.Trifan@dst.utcluj.ro
Ing. Narcis Sorin CRISTEA Prof. dr. ing. Zoltan KISS Sorin.Cristea@dst.utcluj.ro
Ing. Alexandrina CUIBUS Prof. dr. ing. Zoltan KISS Alexandrina.Cuibus@dst.utcluj.ro
Ing. Cristian BUTEAN Prof. dr. ing. Zoltan KISS Cristian.Butean@dst.utcluj.ro
Ing. Marius DEAC Prof. dr. ing. Zoltan KISS Marius.Deac@]dst.utcluj.ro
Ing. Csaba LUKACSI Prof. dr. ing. Zoltan KISS
Ing. Denisa-Maria PAȘCA Prof. dr. ing. Zoltan KISS Denisa.Pasca@dst.utcluj.ro
Ing. Adrian IRIMIES Prof. dr. ing. Zoltan KISS irimies_adrian@yahoo.com
Ing. Anca NICOARĂ Prof. dr. ing. Zoltan KISS Anca.Nicoara@yahoo.com
Ing. Iulian Gabriel CHINȚA Prof. dr. ing. Zoltan KISS
Ing. Boca M. Anamaria Prof. dr. ing. Calin MIRCEA  
Ing. Candrea C. Ştefan-Vasile Prof. dr. ing. Calin MIRCEA  
Ing. Fabian Muntean Prof. dr. ing. Calin MIRCEA  
Ing. Ionescu F. Brăduț Alexandru Prof. dr. ing. Calin MIRCEA  
Ing. Mihali A. Elvira (Grebenișan) Prof. dr. ing. Calin MIRCEA  
Ing. Oana Ciascaiu Prof. dr. ing. Calin MIRCEA  
Ing. Toader G. Tudor-Panfil Prof. dr. ing. Calin MIRCEA  
Ing. Cristian-Vasile CANTOR Prof. dr. ing. Calin MIRCEA Cristian.Cantor@dst.utcluj.ro
Ing. Mark-David BIRO Prof. dr. ing. Calin MIRCEA Mark.Biro@dst.utcluj.ro
Ing. Răzvan BUDA Prof. dr. ing. Calin MIRCEA Razvan.Buda@dst.utcluj.ro
Ing. Marcel – Nicolae PETREUȘ Prof. dr. ing. Calin MIRCEA Marcel.Petreus@dst.utcluj.ro
Ing. Sergiu BLAGA Prof. dr. ing. Calin MIRCEA Sergiu.Blaga@dst.utcluj.ro
Ing. Ovidiu DĂBÂCAN Prof. dr. ing. Calin MIRCEA Ovidiu.Dabacan@dst.utcluj.ro
Ing. Gabriela Adela CĂLĂTAN Prof. dr. ing. Calin MIRCEA Gabriela.Calatan@dst.utcluj.ro
Ing. Bogdan Sorin LUCA Prof. dr. ing. Calin MIRCEA Bogdan.Luca@dst.utcluj.ro
Ing. Laurențiu PALADE Prof. dr. ing. Calin MIRCEA Laurentiu.Palade@dst.utcluj.ro
Ing. Andreea HARCSA Prof. dr. ing. Calin MIRCEA Andreea.Harcsa@dst.utcluj.ro
Ing. Daniela BOCA Prof. dr. ing. Calin MIRCEA Daniela.Boca@dst.utcluj.ro
Ing. Mihai MULEA Prof. dr. ing. Calin MIRCEA Mihai.Mulea@dst.utcluj.ro
Ing. Florin TOSA Prof. dr. ing. Calin MIRCEA Florin.TOSA@bmt.utcluj.ro
Ing. Cornel ARSENE Prof. dr. ing. Traian ONEŢ Cornel.Arsene@mtc.utcluj.ro
Ing. Dumitrache I. Carmen-Georgeta Prof. dr. ing. Vasile PĂCURAR  
Ing. Vincențiu-Cristian IUHOS Prof. dr. ing. Vasile PĂCURAR Vicentiu.Iuhos@dst.utcluj.ro
Ing. Andrei-Crișan CRISTEA Prof. dr. ing. Vasile PĂCURAR Andrei.Cristea@dst.utcluj.ro
Ing. Attila FELEKI Prof. dr. ing. Vasile PĂCURAR Attila.Feleki@dst.utcluj.ro
Ing. Sebastian Iosik TOROK Prof. dr. ing. Vasile PĂCURAR torokjozsika@yahoo.com
Ing. Helga IOZAN TOTH Prof. dr. ing. Vasile PĂCURAR tothhe@kesz.ro
Ing. Alexandru Praporgescu Prof. dr. ing. Augustin POPA  
Ing. Bujor C. Octavian Prof. dr. ing. Augustin POPA  

DOCTORANZI FĂRĂ FRECVENȚĂ

Nume doctorand Conducator științific Email
Ing. Marius CÎMPAN Prof. dr. ing. Zoltan KISS Marius.Cimpan@dst.utcluj.ro
Ing. Narcisa Ionela MIRON Prof. dr. ing. Zoltan KISS Narcisa.Miron@dst.utcluj.ro
Ing. Ioan MIHUȚ Prof. dr. ing. Calin MIRCEA Ioan.Mihut@dst.utcluj.ro
Ing. Iulia-Adina LEHENE Prof. dr. ing. Traian ONEŢ Iulia.Lehene@dst.utcluj.ro
Ing. Marian DRAGOȘ Prof. dr. ing. Zoltan KISS Marian.Dragos@dst.utcluj.ro

PERSONAL TEHNIC

Eugen CÂMPEAN +40-264-401560
Coste ION +40-264-401560
Andor-Csongor NAGY +40-264-401560
Petrisor SFARASAN +40-264-401560 Petrisor.Sfarasan@dst.utcluj.ro
Claudia MAXIM +40-264-401326 Claudia.Maxim@dst.utcluj.ro