Mecanica construcțiilor (MECON)

PREZENTARE

        Departamentul Mecanica Constructiilor are, în cadrul Facultatii de Constructii, o dubla specialitate. Pe de o parte, disciplinele predate la catedra contribuie la formarea fundamentelor calculului (analiza si proiectarea) structurilor de rezistenta ale constructiilor, oferind instrumente de lucru inginerilor. Pe de alta parte, contribuie la dezvoltarea culturii tehnice generale, necesare formarii inginerului constructor.

         Rezultatele instruirii ingineresti desfasurate la Catedra de Mecanica constructiilor pot fi constatate la mai toate disciplinele ulterioare. Dezvoltarea laturii si gândirii tehnice a viitorilor ingineri constructori, prin educatia specifica desfasurata în cadrul departamentului impregneaza întreaga personalitate profesionala a absolventilor Facultatii de Constructii. Prin disciplinele ce o alcatuiesc, departamentul deserveste toate specializarile din cadrul Facultatii.

       Disciplinele predate se adreseaza studentilor care frecventeaza cursurile de licenta precum si celor care urmeaza cursuri masterale in Inginerie Structurala. Departamentul Mecanica constructiilor se bucura de privilegiul de a fi printre primele care introduc noul în instructie, atât în ceea ce priveste calculul în sine cât si în ceea ce priveste tehnicile de calcul.

PERSONAL DIDACTIC

GRUPUL DE DISCIPLINE STATICA CONSTRUCȚIILOR ȘI PROGRAMARE

 

CONF.DR.ING. NICOLAE CHIRA

0264-401530
Nicolae.Chira@mecon.utcluj.ro

 

CONF.DR.ING. FERDINAND-ZSONGOR GOBESZ

0264-401351
go@mecon.utcluj.ro

 

S.L.DR.ING. ROXANA-MARIA BALC

0264-401361
Roxana.Balc@mecon.utcluj.ro

 

S.L.DR.ING. ALIZ-EVA MATHE

0264-401363
Aliz.Mathe@mecon.utcluj.ro

 

SL. DR.ING. CRISTIAN MOJOLIC

0264-401361
Cristian.Mojolic@mecon.utcluj.ro

 

 

ASISTENT DR.ING. ADINA-VICTORITA LĂPUŞTE

0264-401363
Adina.Lapuste@mecon.utcluj.ro

 

ASISTENT DR.ING. IOANA-CRISTINA TOMĂSCU

0264-401361
Ioana.Tomascu@mecon.utcluj.ro

 

 

 

 



GRUP DE DISCIPLINE REZISTENTA MATERIALELOR ȘI TEORIA ELASTICITĂȚII

CONF.DR.ING. HORTENSIU-LIVIU CUCU

0264-401344
Hortensiu.Liviu.Cucu@mecon.utcluj.ro

CONF.DR. ING. MIHAI NEDELCU

0264-401346
Mihai.Nedelcu@mecon.utcluj.ro

Conducător de doctorat

S.L. DR.ING. TEODORA-SIMONA BESOIU

0264-401312
Teodora.Besoiu@mecon.utcluj.ro

 

S.L.DR.ING. MIRCEA-DANIEL BOTEZ

0264-401345
Mircea.Botez@mecon.utcluj.ro

 

S.L. DR. ING. HORATIU-ALIN MOCIRAN

0264-401347
Horatiu.Mociran@mecon.utcluj.ro

 

ASISTENT DR.ING. ADRIAN MARCHIS

0264-401345
Adrian.Marchis@mecon.utcluj.ro

   
 
 

 

GRUP DE DISCIPLINE MECANICĂ ȘI METODE NUMERICE

PROF.DR.ING. COSMIN-GRUIA CHIOREAN

0264-401553
Cosmin.Chiorean@mecon.utcluj.ro

Conducător de doctorat

S.L. DR.ING. MARIUS-STEFAN BURU

0264-401312
Marius.Buru@mecon.utcluj.ro

S.L. DR.ING. BIANCA-ROXANA MARTON

0264-401361
Bianca.Parv@mecon.utcluj.ro

 

 

S.L.DR.ING.  OVIDIU PRODAN

0264-401345
Ovidiu.Prodan@mecon.utcluj.ro

 

ASISTENT DR.ING. IOANA-VASILICA HULEA

0264-401312
Ioana.Marchis@mecon.utcluj.ro

 

ASISTENT DR.ING. ALIN MIHALI

0264-401345
Alin.Mihali@mecon.utcluj.ro

   

GRUP DE DISCIPLINE HIDRAULICĂ ȘI AMENAJĂRI ȘI CONSTRUCȚII HIDROTEHNICE

 
S.L.DR. ING. MARIUS-LUCIAN BOTOS

0264-401517
Marius.Botos@mecon.utcluj.ro

 

S.L. DR. ING. LUCIAN-CONSTANTIN STEFAN

0264-401345
Lucian.stefan@mecon.utcluj.ro

 

ASISTENT DRD.ING. ZSOMBOR KISFALUDI-BAK

0264-401517
Zsombor.Kisfaludi@mecon.utcluj.ro

CADRE DIDACTICE ASOCIATE

 

Nume

Tel

E-mail

Prof.dr.ing. Pavel  ALEXA   

0264-401541

pavel.alexa@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Ioan AȘCHILEAN   

 

ioan.aschilean@ccm.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Alexandru CĂTĂRIG   

0264-401256  

alexandru.catarig@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Valer  MICLE   

 

valer.micle@imadd.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Mircea PETRINA   

0264-401255

mircea.petrina@mecon.utcluj.ro

Șef.lucr.dr.ing. Simona Elena AVRAM

 

simona.avram@imadd.utcluj.ro

Șef.lucr.dr.ing. Daniel BANYAI

 

daniel.banyai@termo.utcluj.ro

Dr.ing. Costică SOFRONIE

 

c.sofronie@yahoo.com

Dr.ing. Florin-Ștefan STOICA

 

sfhidro@yahoo.com

Dr.ing. Călin BOHUȘ

 

calin.bohus@4projectconsulting.ro

As.dr.ing. Vasile-Florin CHIOREAN

 

vasile.chiorean@dst.utcluj.ro

Ing. Cristian CIPLEA

 

cristian.ciplea@mecon.utcluj.ro

Ing. Ionel- Daniel CRAIU

 

ionel.craiu@mecon.utcluj.ro

Șef.lucr.dr.ing. Ruxandra-Mihaela DÂRMON

 

ruxandra.darmon@ccm.utcluj.ro

Drd.ing. Bogdan-Alexandru DEAC

 

bogdan.deac@mecon.utcluj.ro

Dr.ing. Raluca-Andrea FELSEGHI

 

andrea.felseghi@ccm.utcluj.ro

Drd.ing. Lajos IMRE

 

lajos.imre@mecon.utcluj.ro

Șef.lucr.dr.ing. Octavian GOȘA

 

octavian.gosa@ccm.utcluj.ro

Drd.ing. Mihai-Ludovic PETZ

 

mihai.petz@mecon.utcluj.ro

Dr.ing.Victor POP

 

victor.pop@mecon.utcluj.ro

Drd.ing. Călin RUS

 

calin.rus@mecon.utcluj.ro

Drd.ing. Mihai-Dorin ȘELARIU

 

mihai.selariu@mecon.utcluj.ro

As.dr.ing. Ioana-Monica SUR

 

ioana.sur@imadd.utcluj.ro

Drd.ing. Radu-Mircea ZOICAȘ

 

radu.zoicas@mecon.utcluj.ro

 

CADRE DIDACTICE ONORIFICE

 

Nume

Tel

E-mail

Prof.dr.ing. Pavel ALEXA

 

alexa.pavel@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. George BÂRSAN

 

george.barsan@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Cornel BIA

 

cornel.bia@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Iacob BORȘ

 

iacob.bors@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Alexandru CĂTĂRIG

 

alexandru.catarig@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Adrian CHISĂLIȚĂ

 

adrian.chisalita@mecon.utcluj.ro

Conf.dr.ing. Titu-Dorel HODIȘAN

 

titu-dorel.hodisan@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Adrian-Mircea IOANI

 

ioaniam@yahoo.com

Prof.dr.ing. Ironim MARȚIAN

 

 

Prof.dr.ing. Ludovic-Gheorghe KOPENETZ

 

ludovic.kopenetz@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Eugen.PANȚEL

 

eugen.pantel@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Mircea PETRINA

 

mircea.petrina@mecon.utcluj.ro

PERSONAL TEHNIC

 

Nume

Tel

E-mail

Tehn. (M) T I  Aniko PAKAI

0264-401345

Aniko.Pakai@mecon.utcluj.ro

Ing. Ferencz LAZAR-MAND

0264-401319

Mand.Lazar@mecon.utcluj.ro

Inginer laborant Traian TĂTARU

0264-401311

Traian.Tataru@mecon.utcluj.ro

Ing. Laura-Sorina TOMPEA

0264-202342

Laura.Tompea@mecon.utcluj.ro

Dr. Inginer Ofelia C. CORBU

 

Ofelia.Corbu@staff.utcluj.ro