Logo Constructii

Departamentul Structuri

Contact

Str. G. Baritiu nr. 25, 400027, Cluj-Napoca
Director de departament: Conf.dr.ing. Attila PUSKAS
Sala 123, Tel: +40 264 401545, +40 264 401326
Email:Attila.Puskas@dst.utcluj.ro

Secretar: Ing. Ana-Maria TRIMBITAS
Sala 126, Tel: +40 264 401326
Email: Ana.Trimbitas@dst.utcluj.ro

Consiliul departamentului:
Conf.dr.ing. Attila PUSKAS
Prof. dr. ing. Cristina CÂMPIAN
Conf. dr. ing. Vasile FĂRCAŞ
Conf. dr. ing. Bogdan HEGHEŞ
Conf. dr. ing. Ioan PETRAN

Prezentare

„A proiecta o construcţie în sensul complet al noţiunii este o activitate creatoare, în care alegerea formei structurale şi rezolvarea problemelor de detaliu, depind în mare măsură de calităţile personale ale proiectantului, metodele de calcul şi principiile constructive ajutându-l numai pentru materializarea corectă a ideilor.”
Mircea Mihăilescu

Bun venit pe pagina de internet a Departamentului Structuri!
Departamentul Structuri este o unitate de prestigiu a Facultăţii de Construcţii din Cluj şi a învăţământului superior tehnic din ţară, implicată intens în formarea şi specializarea inginerilor constructori.
Activitatea departamentului este dirijată de următoarele cuvinte cheie: dezvoltare prin inovaţie, cercetare pentru o pregătire ştiinţifică înaltă, o educaţie diferenţiată pe mai multe niveluri susţinută de o pregătire de bază puternică.

Personal Didactic


BETON ARMAT ŞI PRECOMPRIMAT

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

+40-264-401304

Zoltan.Kiss@dst.utcluj.ro

Conf. dr. ing. Bogdan HEGHEŞ

+40-264-401514

Bogdan.Heghes@dst.utcluj.ro

Conf. dr. ing. Camelia NEGRUŢIU

+40-264-401559 

Camelia.Negrutiu@dst.utcluj.ro

Șef l.dr. ing. Horia CONSTANTINESCU

+40-264-401559

Horia.Constantinescu@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Radu OLAR

+40-264-401513

Radu.Olar@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Ioan SOSA

+40-264-401559

Pavel.Sosa@dst.utcluj.ro

Asist. dr. ing. Catinca LEŢIA

+40-264-401554

Catinca.Letia@dst.utcluj.ro

Asist. dr. ing. Dumitru MOLDOVAN

+40-264-401559

Dumitru.Moldovan@dst.utcluj.ro

CONSTRUCŢII DE BETON ARMAT 

Prof. dr. ing. Călin MIRCEA

-

Calin.Mircea@dst.utcluj.ro

Conf. dr. ing. Attila PUSKAS

+40-264-401545

Attila.Puskas@dst.utcluj.ro

Asist. ing. Jacint VIRAG

-

Jacint.Virag@dst.utcluj.ro

CONSTRUCŢII METALICE 

Prof. dr. ing. Cristina CÂMPIAN

+40-264-401540 

Cristina.Campian@dst.utcluj.ro

Conf. dr. ing. Ioan PETRAN

+40-264-401253

Ioan.Petran@dst.utcluj.ro

Conf. dr. ing. Zsolt NAGY

+40-264-401252

Zsolt.Nagy@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Cătălin MOGA

+40-264-401253

Catalin.Moga@dst.utcluj.ro

Asist. dr. ing. Paul PERNEŞ

-

Paul.PERNES@dst.utcluj.ro

Asist. dr. ing. Gabriel URIAN

+40-264-401253

Gabriel.Urian@dst.utcluj.ro

Asist. dr. ing. Mihai ŞENILĂ

+40-264-401551 

Roland.Senila@dst.utcluj.ro

Asist. ing. Maria POP

-

Maria.Pop@dst.utcluj.ro


GEOTEHNICĂ ŞI FUNDAŢII 

Conf. dr. ing. Vasile FĂRCAŞ

+40-264-401511

vasile.farcas@dst.utcluj.ro

Conf. dr. ing. Nicoleta ILIEŞ

+40-264-401511

Nicoleta.Ilies@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. geol. Anca BALOG

+40-264-401552

Anca.BALOG@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Dorin MOLDOVAN

+40-264-401552

Dorin.MOLDOVAN@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Iulia PRODAN

+40-264-401552

Iulia.PRODAN@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing.  Călin GHERMAN

+40-264-401552

Marius.GHERMAN@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Olimpiu MUREŞAN

+40-264-401552

Olimpiu.MURESAN@dst.utcluj.ro


INGINERIE SEISMICĂ

Şef l.dr. ing. Mihai BINDEA

+40-264-401543 

Mihai.BINDEA@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Andrei FAUR

-

Andrei.FAUR@dst.utcluj.ro



Cadre Didactice Asociate

 

Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR

-

Ildiko.Bucur@dst.utcluj.ro

Prof. dr. ing. Anton IONESCU

-

Anton.Ionescu@dst.utcluj.ro

Prof. dr. ing. Traian ONEŢ

+40-264-401737

Traian.Onet@cfdp.utcluj.ro

Prof. dr. ing.Vasile PĂCURAR

+40-264-401476

Vasile.Pacuraru@dst.utcluj.ro

CSII dr. ing. Mircea PĂSTRAV

+40-264-649.988

Mircea.Pastrav@incerc-cluj.ro

Prof. dr. ing. Ioan POP

+40-264-401771

Pop.Ioan@cif.utcluj.ro

Şef l. ing. Mihai POP

-

Mihai.Pop@dst.utcluj.ro

Prof. dr. ing. Augustin POPA

-

Popa.Augustin@dst.utcluj.ro

CSII dr. ing. Henriette SZILAGYI

+40-264-649.988

Henriette.Szilagyi@incerc-cluj.ro

Prof. dr. ing. Doina VERDEŞ

+40-264-401543 

Doina.Verdes@dst.utcluj.ro

 

dr.ing. Traian-Nicu TOADER

 

Traian.TOADER@dst.utcluj.ro

 

Doctoranzi cu frecventa

 

Nume doctorand

Conducator științific

Email

Ing. Ioana PÂNTEA

Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR

Ioana.Pantea@dst.utcluj.ro

Ing. Alexandra POPA

Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR

Alexandra.Popa@dst.utcluj.ro

Ing. Cristian Florin FRIȘAN

Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR

Cristian.Frisan@dst.utcluj.ro

Ing. Iuliana GIURGIU

Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR

Iuliana.Giurgiu@dst.utcluj.ro

Ing. Dumitru Eugen POP

Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR

Dumitru.Pop@dst.utcluj.ro

Ing. Radu SĂPLĂCAN

Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR

Radu.Saplacan@dst.utcluj.ro

Ing. Geta Cornelia ONETIU

Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR

Geta.Onetiu@dst.utcluj.ro

Ing. Jacint Laszlo VIRAG

Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR

Jacint.Virag@dst.utcluj.ro

Ing. Alexandra COȘA

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

Alexandra.Cosa@dst.utcluj.ro

Ing. Béla TÖK

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

Bela.Tok@dst.utcluj.ro

ng. Vlad – Alexandru BENA

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

Vlad.Bena@dst.utcluj.ro

Ing. Szilárd GÁLL

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

Szilard.Gall@dst.utcluj.ro

Ing. Danuț NĂSUI

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

Danut.Nasui@dst.utcluj.ro

Ing. Radu Lucian TRIFAN

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

Radu.Trifan@dst.utcluj.ro

Ing. George GAVENCIUC

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

George.Gavenciuc@dst.utcluj.ro

Ing. Andrei GOSAV

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

Andrei.Gosav@dst.utcluj.ro

Ing. Maria POP

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

Maria.Pop@dst.utcluj.ro

Ing. Bogdan PLESA

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

Bogdan.Plesa@dst.utcluj.ro

Ing. Narcis Sorin CRISTEA

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

Sorin.Cristea@dst.utcluj.ro

Ing. Petru COSOBEA

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

Petru.Cosobea@dst.utcluj.ro

Ing. Roxana BOLDOR

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

Roxana.Boldor@dst.utcluj.ro

Ing. Anda BOSTAN

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

Anda.Bostan@dst.utcluj.ro

Ing. Alexandrina CUIBUS

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

Alexandrina.Cuibus@dst.utcluj.ro

Ing. Adina GOIA

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

Adina.Goia@dst.utcluj.ro

Ing. Andreea PASCA

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

Andreea.Hedes@dst.utcluj.ro

Ing. Cristian-Vasile CANTOR

Prof. dr. ing. Calin MIRCEA

Cristian.Cantor@dst.utcluj.ro

Ing. Mark-David BIRO

Prof. dr. ing. Calin MIRCEA

Mark.Biro@dst.utcluj.ro

Ing. Răzvan BUDA

Prof. dr. ing. Calin MIRCEA

Razvan.Buda@dst.utcluj.ro

Ing. Marcel – Nicolae PETREUȘ

Prof. dr. ing. Calin MIRCEA

Marcel.Petreus@dst.utcluj.ro

Ing. Sergiu BLAGA

Prof. dr. ing. Calin MIRCEA

Sergiu.Blaga@dst.utcluj.ro

Ing. Ovidiu DĂBÂCAN

Prof. dr. ing. Calin MIRCEA

Ovidiu.Dabacan@dst.utcluj.ro

Ing. Gabriela Adela CĂLĂTAN

Prof. dr. ing. Calin MIRCEA

Gabriela.Calatan@dst.utcluj.ro

Ing. Bogdan Sorin LUCA

Prof. dr. ing. Calin MIRCEA

Bogdan.Luca@dst.utcluj.ro

Ing. Laurențiu PALADE

Prof. dr. ing. Calin MIRCEA

Laurentiu.Palade@dst.utcluj.ro

Ing. Andreea HARCSA

Prof. dr. ing. Calin MIRCEA

Andreea.Harcsa@dst.utcluj.ro

Ing. Daniela BOCA

Prof. dr. ing. Calin MIRCEA

Daniela.Boca@dst.utcluj.ro

Ing. Mihai MULEA

Prof. dr. ing. Calin MIRCEA

Mihai.Mulea@dst.utcluj.ro

Ing. Cornelia BAERA

Prof. dr. ing. Calin MIRCEA

Cornelia.Baera@incerc-cluj.ro

Ing. Florin TOSA

Prof. dr. ing. Calin MIRCEA

Florin.TOSA@bmt.utcluj.ro

Ing. Cornel ARSENE

Prof. dr. ing. Traian ONEŢ

Cornel.Arsene@mtc.utcluj.ro

Ing. Vincențiu-Cristian IUHOS

Prof. dr. ing. Vasile PĂCURARU

Vicentiu.Iuhos@dst.utcluj.ro

Ing. Andrei-Crișan CRISTEA

Prof. dr. ing. Vasile PĂCURARU

Andrei.Cristea@dst.utcluj.ro

Ing. Attila FELEKI

Prof. dr. ing. Vasile PĂCURARU

Attila.Feleki@dst.utcluj.ro

Ing. Radu Vasile COT

Prof. dr. ing. Augustin POPA

Radu.Cot@dst.utcluj.ro

 

Doctoranzi fara frecventa

 

Nume doctorand

Conducator științific

Email

Ing. Marius CÎMPAN

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

Marius.Cimpan@dst.utcluj.ro

Ing. Narcisa Ionela MIRON

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

Narcisa.Miron@dst.utcluj.ro

Ing. Ioan MIHUȚ

Prof. dr. ing. Calin MIRCEA

Ioan.Mihut@dst.utcluj.ro

Ing. Iulia-Adina LEHENE

Prof. dr. ing. Traian ONEŢ

Iulia.Lehene@dst.utcluj.ro

 

Personal Tehnic

 

Eugen CÂMPEAN

+40-264-401560

-

Coste ION

+40-264-401560

-

Andor-Csongor NAGY

+40-264-401560

-

Petrisor SFARASAN

+40-264-401560

Petrisor.Sfarasan@dst.utcluj.ro

Claudia MAXIM

+40-264-401326

Claudia.Selejan@dst.utcluj.ro

Ana-Maria TRIMBITAS

+40-264-401326

Ana.Trimbitas@dst.utcluj.ro

Ne puteti urmari si pe: utcn facebook utcn titter