Logo Constructii

Departamentul Mecanica Constructiilor

Contact

Str. Constantin Daicoviciu, nr 15, 400020 Cluj-Napoca
Director Departament: Prof.dr.ing. Cosmin CHIOREAN
Sala 104, Tel: +4 0264 401 345,
Email: Cosmin.Chiorean@mecon.utcluj.ro

Secretariat: ANIKO PAKAI
Sala 104, Tel: +4 0264 401 345,
Email: aniko.pakai@mecon.utcluj.ro

Consiliul departamentului:
Prof.dr.ing. Cosmin CHIOREAN
Conf.dr.ing. Anca POPA
Conf.dr.ing. Nicolae CHIRA
Sl.dr.ing.Marius Lucian BOTOS
Sl.dr.ing.Ovidiu PRODAN

Prezentare

        Departamentul Mecanica Constructiilor are, în cadrul Facultatii de Constructii, o dubla specialitate. Pe de o parte, disciplinele predate la catedra contribuie la formarea fundamentelor calculului (analiza si proiectarea) structurilor de rezistenta ale constructiilor, oferind instrumente de lucru inginerilor. Pe de alta parte, contribuie la dezvoltarea culturii tehnice generale, necesare formarii inginerului constructor.

         Rezultatele instruirii ingineresti desfasurate la Catedra de Mecanica constructiilor pot fi constatate la mai toate disciplinele ulterioare. Dezvoltarea laturii si gândirii tehnice a viitorilor ingineri constructori, prin educatia specifica desfasurata în cadrul departamentului impregneaza întreaga personalitate profesionala a absolventilor Facultatii de Constructii. Prin disciplinele ce o alcatuiesc, departamentul deserveste toate specializarile din cadrul Facultatii.

       Disciplinele predate se adreseaza studentilor care frecventeaza cursurile de licenta precum si celor care urmeaza cursuri masterale in Inginerie Structurala. Departamentul Mecanica constructiilor se bucura de privilegiul de a fi printre primele care introduc noul în instructie, atât în ceea ce priveste calculul în sine cât si în ceea ce priveste tehnicile de calcul.

Personal Didactic

Prof.dr.ing. Cosmin-Gruia CHIOREAN

0264-401553

Cosmin.Chiorean@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Adrian IOANI

0264-401346

Ioaniam@yahoo.com

Conf.dr.ing. Nicolae CHIRA

0264-401249

Nicolae.Chira@mecon.utcluj.ro

Conf.dr.ing. Hortensiu Liviu CUCU

0264-202206

Hortensiu.Liviu.Cucu@mecon.utcluj.ro

Conf.dr.ing. Zsongor GOBESZ

0264-401351

go@mecon.utcluj.ro

Conf.dr.ing Anca-Gabriela POPA

0264-401350

Anca.Popa@mecon.utcluj.ro

Conf.dr. ing. Mihai NEDELCU

0264-401363

Mihai.Nedelcu@mecon.utcluj.ro

S.l.dr.ing.  Alexandru CHIRA

0264-401313

Alexandru.Chira@mecon.utcluj.ro

S.l.dr.ing. Roxana BALC

0264-401531

Roxana.Balc@bmt.utcluj.ro

S.l.dr.ing. Aliz MATHE

0264-401363

Aliz.Mathe@mecon.utcluj.ro

S.l. dr. ing. Horatiu MOCIRAN

0264-401347

Horatiu.Mociran@mecon.utcluj.ro

S.l.dr.ing.  Ovidiu PRODAN

 0264-401345

Ovidiu.Prodan@mecon.utcluj.ro

S.l.dr. ing. Marius BOTOS

0264-401517

Marius.Botos@mecon.utcluj.ro

S.l.dr. ing. Tudor PETRINA

0264-401345

Tudor.Petrina@mecon.utcluj.ro

S.l dr.ing. Tudor MILCHIŞ

0264-401313

Tudor.Milchis@mecon.utcluj.ro

Asistent drd.ing. Cristian CIPLEA

0264-401531

Cristian.Ciplea@mecon.utcluj.ro

Asistent dr. Ing. Ioana LADAR

0264-401541

Ioana.Ladar@mecon.utcluj.ro

Asistent dr .ing. Adina LĂPUŞTE

0264-401363

Adina.Lapuste@mecon.utcluj.ro

Asistent. dr.ing. Florin  LISMAN

0264-202342

Dragos.Lisman@net.utcluj.ro

Asistent.drd.ing. Cristian MOJOLIC

0264-401361

Cristian.Mojolic@mecon.utcluj.ro

Asistent drd.ing. Ioana TOMASCU

0264-401361

Ioana.Tomascu@mecon.utcluj.ro

Asistent dr.ing. Bianca PARV

0264-401361

Bianca.Parv@mecon.utcluj.ro

Asistent dr. ing. Mircea BOTEZ

 

 Mircea.Botez@mecon.utcluj.ro

Asistent dr. ing. Teodora BESOIU

 0264-401319

Teodora.Besoiu@mecon.utcluj.ro

Asistent dr. ing. Lucian BREDEAN

 

 Lucian.Bredean@mecon.utcluj.ro

Asistent dr. ing. Florin BLAGA

0264-401313

Florin.Blaga@mecon.utcluj.ro

Asistent drd.ing. Marius BURU

0264-401313

Marius.Buru@mecon.utcluj.ro

Asistent drd. ing. Ilinca MOLDOVAN

0264-401363

Ilinca.Lungu@mecon.utcluj.ro

Dr. ing. Adrian MARCHIS

 

 Adrian.Marchis@mecon.utcluj.ro

Drd.ing Ioana MARCHIS

 

Ioana.Marchis@mecon.utcluj.ro

 

Cadre Didactice Asociate

Prof.dr.ing. Alexandru CATARIG

0264-401256

Alex.Catarig@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Mircea PETRINA

0264-401255

Mircea.Petrina@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Ludovic KOPENETZ

0264-401318

Ludovic.Kopenetz@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing Pavel ALEXA

0264-401541

pavel.alexa@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Ironim MARTIAN

0264-401347

Ironim.Martian@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Iacob BORS

0264-401254

Iacob.Bors@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing Adrian CHISALITA

-

Adrian.Chisalita@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing.  Eugen PANTEL

0264-401344 

Eugen.Pantel@mecon.utcluj.ro

Conf.dr.ing. Titu HODISAN

0264-401257

Titu-Dorel.Hodisan@mecon.utcluj.ro

Conf.dr.ing. Dorin  VINGAN

0264-401517

Dorin.Vingan@mecon.utcluj.ro

 

Conducatori de doctorat

Prof. dr. ing. Pavel ALEXA

0264-401541

pavel.alexa@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Iacob BORS

0264-401254

Iacob.Bors@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Alexandru CATARIG

0264-401256

Alex.Catarig@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Cosmin CHIOREAN

0264-401345-1553

Cosmin.Chiorean@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Adrian IOANI

0264-401346

Ioaniam@yahoo.com

Prof.dr.ing. Ludovic KOPENETZ

0264-401318

Ludovic.Kopenetz@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing.  Eugen PANTEL

0264-401344 

Eugen.Pantel@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Mircea PETRINA

0264-401255

Mircea.Petrina@mecon.utcluj.ro

Conf.dr. ing. Mihai NEDELCU

0264-401363

Mihai.Nedelcu@mecon.utcluj.ro

Doctoranzi cu Frecventa

Nume doctorand

Conducator stiintific

 E/mail

Ing. Florin-Gabriel BLAGA

Prof.dr.ing. Pavel ALEXA

Florin.Blaga@mecon.utcluj.ro

Ing. Ionuț Ciprian COZMA

Prof.dr.ing. Pavel ALEXA

 

Ing. Mircea – Ionel SOPORAN

Prof.dr.ing. Pavel ALEXA

 

Ing. Bogdan BRUMA

Prof.dr.ing. Pavel ALEXA

 

Ing.Szabolcs Sebastian SZENTESI

Prof.dr.ing. Pavel ALEXA

 

Ing.Silviu Marius MOLDOVAN

Prof.dr.ing. Pavel ALEXA

 

Ing. Ioana Codruța CRIZBOI

Prof.dr.ing. Alexandru CATARIG

 

Ing. Alexandra-Ioana HOLMAGHI

Prof.dr.ing. Alexandru CATARIG

 

Ing. Vasile-Florin VRAJA

Prof.dr.ing. Alexandru CATARIG

 

Ing.Florin TRIFA

Prof.dr.ing. Alexandru CATARIG

 

Ing.Marcel GHINDEA

Prof.dr.ing. Alexandru CATARIG

 

Ing. Vasile Florin CHIOREAN

Prof.dr.ing. Cosmin CHIOREAN

 

Ing. Irina-Ștefana MATEI(cas.POP)

Prof.dr.ing. Cosmin CHIOREAN

 

Ing. Cristian MICULAȘ

Prof.dr.ing. Cosmin CHIOREAN

Cristian.Miculas@mecon.utcluj.ro

Ing.Rareș Victor OARGA

Prof.dr.ing. Cosmin CHIOREAN

 

Ing. Mihai Dorin ȘELARIU

Prof.dr.ing. Cosmin CHIOREAN

 

Ing.Cosmin Alexandru VASILACHE

Prof.dr.ing. Cosmin CHIOREAN

 

Ing.Szabolcs VARGA

Prof.dr.ing. Cosmin CHIOREAN

 

Ing.Marius Stefan BURU

Prof.dr.ing. Cosmin CHIOREAN

Marius.Buru@mecon.utcluj.ro

Ing.Ioana Vasilica MARCHIS

Prof.dr.ing. Cosmin CHIOREAN

Ioana.Marchis@mecon.utcluj.ro

Ing. Zsombor KISFALUDI-BAK

Prof.dr.ing Adrian IOANI

 

Ing. Adrian-Victor LĂZĂRESCU

Prof.dr.ing Adrian IOANI

 

Ing. Ilinca MOIȘ

Prof.dr.ing Adrian IOANI

 

Ing. Andra-Elena POP

Prof.dr.ing Adrian IOANI

 

Ing.Madalina Olga RADULESCU(cas.GUGILA)

Prof.dr.ing Adrian IOANI

 

Ing. Ovidiu BACIU

Prof.dr.ing.Ludovic KOPENETZ

 

Ing.Cristian-Zoltan BUDĂU

Prof.dr.ing.Ludovic KOPENETZ

 

Ing.Flaviu-Octavian CĂLIN

Prof.dr.ing.Ludovic KOPENETZ

 

Ing.Vlad DANCIU

Prof.dr.ing.Ludovic KOPENETZ

 

Ing.Radu FORȚIȘ

Prof.dr.ing.Ludovic KOPENETZ

 

Ing.Ionut Cristian GHILEA

Prof.dr.ing.Ludovic KOPENETZ

 

Ing.Mirela VOINEA

Prof.dr.ing.Ludovic KOPENETZ

 

Ing.Zsolt KALTENBACHER

Prof.dr.ing.Ludovic KOPENETZ

 

Ing.Csongor-Zoltan KIRALY

Prof.dr.ing.Ludovic KOPENETZ

 

Ing. Istvan Matyas MATE

Prof.dr.ing.Ludovic KOPENETZ

 

Ing. Anca-Mihaela MOGOȘANU

Prof.dr.ing.Ludovic KOPENETZ

 

Ing. Andor Csongor NAGY

Prof.dr.ing.Ludovic KOPENETZ

 

Ing. Levente-Szilard SIKO

Prof.dr.ing.Ludovic KOPENETZ

 

Ing.Raluca Georgeta MOROZ

Prof.dr.ing.Ludovic KOPENETZ

 

Ing.Csaba VARGA

Prof.dr.ing.Ludovic KOPENETZ

 

Ing.Codruta Ioana GHIRAN

Prof.dr.ing.Ludovic KOPENETZ

 

Ing.Sergiu Gheorghe  TERE

Prof.dr.ing.Ludovic KOPENETZ

 

Ing.Oana Andrada GHERMAN

Prof.dr.ing. Eugen PANTEL

 

Ing.Tudor PISCULIDIDS

Prof.dr.ing. Eugen PANTEL

 

Ing.Valentin TAUTAN

Prof.dr.ing. Eugen PANTEL

 

Ing.Adriana IONESCU

Prof.dr.ing. Eugen PANTEL

 

Ing.Laurentiu GAVRILA

Prof.dr.ing. Eugen PANTEL

 

Ing.Paula GROZA

Prof.dr.ing.Mircea PETRINA

 

Ing.Ruben CĂPÎLNEAN

Prof.dr.ing.Mircea PETRINA

 

Ing. Ilinca-Florina LUNGU

Prof.dr.ing.Mircea PETRINA

 Ilinca.Lungu@mecon.utcluj.ro

Ing.Septimiu TAMAS GAVREA

Prof.dr.ing.Mircea PETRINA

 

Ing.Radu-Mircea ZOICAȘ

Prof.dr.ing.Mircea PETRINA

 

Ing.Stefania Raluca SCARLAT

Prof.dr.ing.Mircea PETRINA

 

Ing.Cristian CUCEU

Prof.dr.ing.Mircea PETRINA

 

Ing.Cristian MOJOLIC

Prof.dr.ing.Mircea PETRINA

Cristian.Mojolic@mecon.utcluj.ro

Ing.Mirela MUNCACIU(cas. BUMB)

Prof.dr.ing.Mircea PETRINA

 

Ing.Ioana  Cristina MURESAN(cas.TOMASCU)

Prof.dr.ing.Mircea PETRINA

Ioana.Tomascu@mecon.utcluj.ro

Ing. Daniela PETRIC

Prof.dr.ing.Mircea PETRINA

 

Ing.Stefania Liana PASCA

Prof.dr.ing.Mircea PETRINA

 

Ing.Cristian CIPLEA

Prof.dr.ing.Mircea PETRINA

Cristian.Ciplea@mecon.utcluj.ro

Ing.Adina-Ana MUREȘAN

Conf.dr. ing. Mihai NEDELCU

 

 

Personal Tehnic

Nume

Tel

E-mail

Tehnician (M) T I  Aniko PAKAI

0264-401345

Aniko.Pakai@mecon.utcluj.ro  

Inginer Ferencz LAZAR-MAND 

0264-401319

Mand.Lazar@mecon.utcluj.ro   

Inginer laborant Traian TĂTARU

0264-401311

Traian.Tataru@mecon.utcluj.ro  

Inginer Laura TOMPEA

0264-202342

Laura.Tompea@mecon.utcluj.ro  

Dr. inginer Ofelia CORBU

0264-401504

Ofelia.Corbu@staff.utcluj.ro

Ing. Marius LUPOU

 

Marius.Lupou@cs.utcluj.ro

Alexandru CIRCU

 

Alexandru.Circu@mecon.utcluj.ro

Ne puteti urmari si pe: utcn facebook utcn titter