Logo Constructii

Departamentul Mecanica Constructiilor

Contact

Str. Constantin Daicoviciu, nr 15, 400020 Cluj-Napoca
Director Departament: Conf.dr.ing. Anca-Gabriela POPA
Sala 108, Tel: +4 0264 401 345,
Email: Anca.Popa[at]mecon.utcluj.ro

Secretariat: ANIKO PAKAI
Sala 108, Tel: +4 0264 401 345,
Email: aniko.pakai@mecon.utcluj.ro

Consiliul departamentului:
Conf.dr.ing. Anca POPA
Conf.dr.ing. Nicolae CHIRA
Sl.dr.ing.Marius Lucian BOTOS

Prezentare

        Departamentul Mecanica Constructiilor are, în cadrul Facultatii de Constructii, o dubla specialitate. Pe de o parte, disciplinele predate la catedra contribuie la formarea fundamentelor calculului (analiza si proiectarea) structurilor de rezistenta ale constructiilor, oferind instrumente de lucru inginerilor. Pe de alta parte, contribuie la dezvoltarea culturii tehnice generale, necesare formarii inginerului constructor.

         Rezultatele instruirii ingineresti desfasurate la Catedra de Mecanica constructiilor pot fi constatate la mai toate disciplinele ulterioare. Dezvoltarea laturii si gândirii tehnice a viitorilor ingineri constructori, prin educatia specifica desfasurata în cadrul departamentului impregneaza întreaga personalitate profesionala a absolventilor Facultatii de Constructii. Prin disciplinele ce o alcatuiesc, departamentul deserveste toate specializarile din cadrul Facultatii.

       Disciplinele predate se adreseaza studentilor care frecventeaza cursurile de licenta precum si celor care urmeaza cursuri masterale in Inginerie Structurala. Departamentul Mecanica constructiilor se bucura de privilegiul de a fi printre primele care introduc noul în instructie, atât în ceea ce priveste calculul în sine cât si în ceea ce priveste tehnicile de calcul.

Personal Didactic

Prof.dr.ing. Cosmin-Gruia CHIOREAN

0264-401553

Cosmin.Chiorean@mecon.utcluj.ro

Conf.dr.ing. Nicolae CHIRA

0264-401530

Nicolae.Chira@mecon.utcluj.ro

Conf.dr.ing. Hortensiu Liviu CUCU

0264-401344

Hortensiu.Liviu.Cucu@mecon.utcluj.ro

Conf.dr.ing. Ferdinand-Zsongor GOBESZ

0264-401351

go@mecon.utcluj.ro

Conf.dr. ing. Mihai NEDELCU

 0264-401346  Mihai.Nedelcu@mecon.utcluj.ro

Conf.dr.ing Anca-Gabriela POPA

0264-401350

Anca.Popa@mecon.utcluj.ro

S.l.dr.ing. Roxana-Maria BALC

0264-401361

Roxana.Balc@mecon.utcluj.ro

S.l.dr.ing. Mircea-Daniel BOTEZ

0264-401345

Mircea.Botez@mecon.utcluj.ro

S.l.dr. ing. Marius-Lucian BOTOS

0264-401517

Marius.Botos@mecon.utcluj.ro

S.l. dr.ing. Marius-Stefan BURU

0264-401312

Marius.Buru@mecon.utcluj.ro

S.l. dr.ing. Bianca-Roxana MARTON 

0264-401361

Bianca.Parv@mecon.utcluj.ro

S.l.dr.ing. Aliz-Eva MATHE 

0264-401363

Aliz.Mathe@mecon.utcluj.ro

S.l dr.ing. Tudor MILCHIŞ

0264-401257

Tudor.Milchis@mecon.utcluj.ro

S.l. dr. ing. Horatiu-Alin MOCIRAN

0264-401347

Horatiu.Mociran@mecon.utcluj.ro

S.l.dr. ing. Tudor PETRINA

0264-401345

Tudor.Petrina@mecon.utcluj.ro

S.l.dr.ing.  Ovidiu PRODAN

 0264-401345

Ovidiu.Prodan@mecon.utcluj.ro

S.l. dr. ing. Lucian-Constantin STEFAN

0264-401345

Lucian.stefan@mecon.utcluj.ro

Asistent dr.ing. Teodora Simona BESOIU

0264-401312

Teodora.Besoiu@mecon.utcluj.ro

Asistent dr.ing. Ioana-Vasilica HULEA

0264-401312

Ioana.Marchis@mecon.utcluj.ro

Asistent dr.ing. Adina-Victorita LĂPUŞTE

0264-401363

Adina.Lapuste@mecon.utcluj.ro

Asistent dr.ing. Adrian MARCHIS

0264-401345

Adrian.Marchis@mecon.utcluj.ro

Asistent dr.ing. Cristian MOJOLIC

0264-401361

Cristian.Mojolic@mecon.utcluj.ro

Asistent dr.ing. Ioana-Cristina TOMĂSCU 0264-401361 Ioana.Tomascu@mecon.utcluj.ro

Asistent drd.ing. Zsombor KISFALUDI-BAK

0264-401517

Zsombor.Kisfaludi@mecon.utcluj.ro

Asistent drd. ing. Ilinca –Florina MOLDOVAN

0264-401363

Ilinca.Lungu@mecon.utcluj.ro

 

Cadre Didactice Asociate

Prof.dr.ing. Alexandru CATARIG

0264-401256

Alex.Catarig@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Mircea PETRINA

0264-401255

Mircea.Petrina@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing Pavel ALEXA

0264-401541

pavel.alexa@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Adrian-Mircea IOANI

0264-401346 Ioaniam[at]yahoo.com

Sef.lucr.dr.ing.Octavian GOSA

0264-401353 Octavian.gosa@ccm.utcluj.ro

Dr.ing.Costica SOFRONIE

  c.sofronie@yahoo.com

Dr.ing. Florin STOICA

  sfhidro@yahoo.com

Dr.ing.Raluca Andreea FELSEGHI

  Andreea.felseghi@ccm.utcluj.ro

Dr.ing.Calin Ioan BOHUS

  Calin.bohus@mecon.utcluj.ro

Dr.ing.Ioana LADAR

  Ioana.ladar@mecon.utcluj.ro

Dr.ing.Victor POP

  Victor.pop@mecon.utcluj.ro

Drd.Florin BLAGA

  Florin.blaga@mecon.utcluj.ro

Drd.Mihai SELARIU

  Mihai.selariu@mecon.utcluj.ro

Drd.Marius CHIRA

  Chiramarius91@gmail.com

Drd.Bogdan DEAC

  Bogdan.deac@mecon.utcluj.ro

Drd.Dan MICLAUSOIU

  Dan.miclausoiu@yahoo.ro

Drd.Alin MIHALI

  Alin.mihali@mecon.utcluj.ro

Drd.Mihai PETZ

  mihaipetz@yahoo.com

Ing.Cristian CIPLEA

  Cristian.ciplea@mecon.utcluj.ro

Ing.Radu-Mircea ZOICAS

  Radu.zoicas@mecon.utcluj.ro

 

Conducatori de doctorat

Prof. dr. ing. Pavel ALEXA

0264-401541

pavel.alexa@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Alexandru CATARIG

0264-401256

Alex.Catarig@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Cosmin-Gruia CHIOREAN

0264-401345-1553

Cosmin.Chiorean@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Adrian IOANI

0264-401346

Ioaniam@yahoo.com

Prof.dr.ing. Ludovic-Gheorghe KOPENETZ

0264-401318

Ludovic.Kopenetz@mecon.utcluj.ro

Prof.dr.ing. Mircea PETRINA

0264-401255

Mircea.Petrina@mecon.utcluj.ro

Conf.dr. ing. Mihai NEDELCU

0264-401346

Mihai.Nedelcu@mecon.utcluj.ro

Personal Tehnic

Nume

Tel

E-mail

Tehn. (M) T I  Aniko PAKAI

0264-401345

Aniko.Pakai@mecon.utcluj.ro  

Ing. Ferencz LAZAR-MAND 

0264-401319

Mand.Lazar@mecon.utcluj.ro

Inginer laborant Traian TĂTARU

0264-401311

Traian.Tataru@mecon.utcluj.ro  

Ing. Laura-Sorina TOMPEA

0264-202342

Laura.Tompea@mecon.utcluj.ro  

Dr. Inginer Ofelia C. CORBU

 

Ofelia.Corbu@staff.utcluj.ro

Ing. Marius-Gavril LUPOU

 

Marius.Lupou@cs.utcluj.ro

Ne puteti urmari si pe: utcn facebook utcn titter