Logo Constructii

Departamentul Masuratori Terestre si Cadastru

Contact

Str. Observatorului nr. 72, 400641 Cluj-Napoca
Director Departament:
Șef l.dr.ing.Sanda NAS
Sala: 13; Tel:+40-264 401967
Email: Sanda.Nas@mtc.utcluj.ro

Secretariat : : Ing. Ilinca ROIB
Sala: O1 ;Tel: -
Email: : Ilinca.Roib@mtc.utcluj.ro

Consiliul departamentulu:
Șef l.dr.ing.Sanda NAS
Conf.dr.ing. Nutiu Carmen
Conf.dr.ing. Stefan Ovidiu
Sef lucrari dr ing. Roib Voichita
Sef lucrari dr ing. Danku Gelu

Anunturi Masuratori Terestre si Cadastru

Prezentare

Departamentul de Masurători Terestre şi Cadastru a luat fiinţă în anul 2014, ca urmare a dezvoltării specializării Măsurători Terestre şi Cadastru care funcţionează în cadrul Facultăţii de Construncţii din anul 2006. Departamentul deserveşte cele două locaţii ale specializării Cluj-Napoca şi Baia-Mare. În departament activează cadre didactice cu  o înaltă pregătire profesională şi cu o bogată experienţă în domeniul cercetării şi proiectării.

 

Cursurile predate de membrii departamentului se adresează studenţilor înscrişi la programul de licenţă din domeniul ingineriei geodezice  existent în cadrul Facultăţii de Construcţii, precum şi absolvenţilor înscrişi la  Master. Departamentul acoperă discipline de bază şi specialitate din panul de învăţământ al specializării Măsurători Terestre şi Cadastru, cum sunt: Topografie generală şi inginerească, Astronomie, Geodezie, Cadastru, Cartografie, Sisteme informatice geografice (GIS), Geodezie spaţială (GPS), Măsurători subterane, Fotogrammetrie,  iar  activităţile  de cercetare şi proiectare sunt axate pe necesităţi actuale.

 

O componentă importantă a activităţii cadrelor didactice este cea legată de perfecţionarea continuă şi schimburile de experienţă realizate în ţară şi străinătate, desfaşurate în cadrul unor programe ca Tempus, Leonardo da Vinci, Socrates-Erasmus, având ca partenere universităţi de prestigiu din Europa (Marea Britanie, Ungaria, Austria, Germania, Italia, etc.). 

 

Personal Didactic

MĂSURĂTORI TERESTRE ȘI CADASTRU -  LOCAȚIA CLUJ

Conf.dr.ing.Carmen NUTIU

+40-264 401965

carmen.nutiu@mtc.utcluj.ro

Șef l.dr.ing.Mircea BONDREA

+40-264 401966

Mircea.Bondrea@mtc.utcluj.ro

Șef l.dr.ing.Sanda NAS

+40-264 401967

sanda.nas@mtc.utcluj.ro

Șef l.dr.ing.Adrian RADULESCU

+40-264 401966

Adrian.Radulescu@mtc.utcluj.ro

Șef l.dr.ing.Mihai RADULESCU

+40-264 401966

Mihai.Radulescu@mtc.utcluj.ro

Șef l.dr.ing.Voichita ROIB

+40-264 401965

Voichita.Roib@mtc.utcluj.ro

Asist.ing. Cornel  ARSENE

+40-264 401966

cornel.arsene@mtc.utcluj.ro

Asist.ing.Raluca FARCAS

+40-264 401967

Raluca.Farcas@mtc.utcluj.ro

Asist. dr.ing.Petre OPRITOIU

+40-264 401966

Petre.OPRITOIU@mtc.utcluj.ro

Asist.ing.Sebastian JUCAN

+40-264 401966

Sebastian.JUCAN@mtc.utcluj.ro

 

MĂSURĂTORI TERESTRE ȘI CADASTRU -  LOCAȚIA BAIA MARE 

Conf.dr.ing.Ovidiu STEFAN

 

Ovidiu.Stefan@mtc.utcluj.ro

 

  INGINERIE CIVILĂ -  LOCAȚIA BAIA MARE 

Șef l.dr.ing.Gelu DANKU

-

Gelu.Danku@mtc.utcluj.ro

Șef l.dr.ing.Florin Filip VACARESCU

-

Florin.Filip@mtc.utcluj.ro

Șef l.dr.ing.Gelu ZAHARIA

-

Gelu.Zaharia@mtc.utcluj.ro

Asist.ing.Radu ZOICAS

-

Radu.ZOICAS@mtc.utcluj.ro

Cadre didactice asociate

CADRE DIDACTICE ASOCIATE –LOCAȚIA CLUJ

Prof.dr.ing.mat Gheorghe M.T. RADULESCU

-

Gheorghe.RADULESCU@mtc.utcluj.ro

Prof.dr.ing.Mircea ORTELECAN

-

ortelecanm@yahoo.fr

Conf.dr.ing.Nicolae POP

-

npop@gmail.com

Conf.dr.ing.Teodor TODERAS

-

teotoderas@yahoo.com

Dr.ing.Eduard KELLER

-

eddyikeller@gmail.com

Dr.ing.Cornel SPATAR

-

cornel_spatar@yahoo.com

 

CADRE DIDACTICE ASOCIATE -  LOCAȚIA BAIA MARE

Dr.ing.Mircea MECEA

-

-

Personal Tehnic

PERSONAL TEHNIC

Ilinca ROIB

-

Ilinca.Roib@mtc.utcluj.ro

Monica LIHET

-

monica_7652@yahoo.com

Ne puteti urmari si pe: utcn facebook utcn titter