Logo Constructii

Departamentul Căi ferate, Drumuri și Poduri

Contact

Str. Observatorului nr. 72-74, 400363 Cluj-Napoca
Director Departament: Conf.dr.ing. Gavril HODA
Tel: +40-264401835
Email: Gavril.Hoda[at]cfdp.utcluj.ro
Secretariat: Catalina BALEA
Tel: +4 0264 401 840
Email:  Catalina.BALEA@infra.utcluj.ro

Consiliul departamentulu:
Prof.dr.ing. Delia DRĂGAN
Conf.dr.ing. Gavril HODA
Conf.dr.ing. Ștefan GUȚIU
Șef l.dr.ing. Rodica CADAR
Șef l.dr.ing. Mădălina CIOTLĂUȘ

Anunturi Cai ferate, Drumuri si Poduri – C.F.D.P.

Prezentare

Având un corp profesoral foarte bine pregătit profesional şi dedicat activităţilor didactice şi de cercetare, cursurile desfăşurate la departamentul CFDP au ca scop pregătirea studenţilor la un nivel competitiv, în vederea obţinerii cunoştintelor şi abilităţilor necesare în domeniul proiectării, execuţiei şi întreţinerii drumurilor, podurilor şi căilor ferate, precum şi în domeniul ingineriei urbane şi dezvoltării regionale. În cadrul departamentului funcţionează următoarele cicluri de studii:  

 

Studii de licenta (invatamant de 4 ani)

            

            Căi ferate, Drumuri şi Poduri - formează specialişti pentru activităţile de proiectare, execuţie şi întreţinere a drumurilor, podurilor şi căilor ferate;

            Inginerie urbană şi Dezvoltare regională -pregăteşte specialişti în domenii tehnice, economice şi operaţionale privind infrastructura localităţilor şi teritoriului).

Studii de master (invatamant de 2 ani)

            

            Ingineria Infrastructurii Transporturilor - include discipline noi, atât cu caracter informaţional, legat de standarde europene, condiţii de mediu, management, aspecte economice şi legislative, cât şi activităţi cu caracter aplicativ în domeniul căilor de comunicaţii;

            "ECO" Infrastructuri pentru transporturi şi lucrări de artă - pregăteşte specialişti în domeniul căilor de comunicaţii neconvenţionale şi a lucrărilor de artă care deservesc aceste sisteme de transport).

 

Studii doctorale

             Sunt dezvoltate teme de cercetare avansată, cu un înalt grad tehnico-ştiinţific şi impact economic. 

Fisele disciplinelor

Fisele disciplinelor

Personal Didactic

DRUMURI

Prof. dr. ing. Mihai ILIESCU

+40-264401834

Mihai.Iliescu@cfdp.utcluj.ro

Conf. dr. ing. Gavril HODA

+40-264401835

Gavril.Hoda@cfdp.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Rodica CADAR

+40-264401836

Rodica.Cadar@cfdp.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Andrei CLITAN

+40-264401979

Andrei.Clitan@cfdp.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Mihai DRAGOMIR

+40-264401969

Mihai.Dragomir@cfdp.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Remus CIOCAN

+40-264401969

Remus.Ciocan@cfdp.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Nicolae CIONT

+40-264401969

Nicolae.Ciont@cfdp.utcluj.ro

Asist. dr. ing. IIinca BECA

+40-264401979

Ilinca.Beca@cfdp.utcluj.ro

Asist. dr. ing.  Melania BOITOR

+40-264401969

Melania.Boitor@cfdp.utcluj.ro

Asist. dr. ing. Cristian TOŞA

+40-264401969

Cristian.Tosa@cfdp.utcluj.ro

PODURI

Prof. dr. ing. Petru MOGA

+40-264401839

Petru.Moga@cfdp.utcluj.ro

Conf. dr. ing. Ştefan GUŢIU

+40-264401838

Stefan.Gutiu@cfdp.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Mircea SUCIU

+40-264401972

Mircea.Suciu@cfdp.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Alexandra DANCIU

+40-264401972

Alexandra.Danciu@cfdp.utcluj.ro

Asist. dr. ing. Vladimir MARUSCEAC

+40-264401972

Vladimir.Marusceac@cfdp.utcluj.ro

CĂI FERATE

Şef l. dr. ing. Mădălina CIOTLĂUŞ

+40-264401980

Madalina.Ciotlaus@cfdp.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Crina FENEŞAN

+40-264401980

Crina.Fenesan@cfdp.utcluj.ro

DESEN ȘI INFOGRAFICĂ

Prof. dr. ing. Delia DRĂGAN

+40-264401842

Delia.Dragan@cfdp.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Dorin BĂRBÎNŢĂ

+40-264401976

Dorin.Barbinta@cfdp.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Raluca NERIŞANU

+40-264401976

Raluca.Nerisanu@cfdp.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Claudia ALB

+40-264401971

Claudia.Alb@cfdp.utcluj.ro

 

Cadre Didactice pe Perioada Determinata

 

Asist. drd. ing. Adrian TUDOREANU

+40-264401976

Adrian.Tudoreanu@cfdp.utcluj.ro

Asist. drd. ing. Cosmin VASILACHE

+40-264401974

Cosmin.Vasilache@cfdp.utcluj.ro

Cadre Didactice Asociate

 

Prof. dr. ing. Gavril KÖLLŐ

+40-264401841

Gavril.Kollo@cfdp.utcluj.ro

Asist. dr. ing. Carmen OLTEAN

+40-264401836

Carmen.Oltean@cfdp.utcluj.ro

 

Conducatori de doctorat

 

Prof. dr. ing. Gavril KÖLLŐ

+40-264401841

Gavril.Kollo@cfdp.utcluj.ro

Prof. dr. ing. Mihai ILIESCU

+40-264401834

Mihai.Iliescu@cfdp.utcluj.ro

Doctoranzi

 

Nume doctorand

Conducător științific

Telefon, E/mail

Ing. Florin-Daniel DAMIAN

Prof.dr.ing. Gavril KÖLLŐ

-

Ing. Marcell ERDELYI

Prof.dr.ing. Gavril KÖLLŐ

-

Ing. Iosif Marian FARCAȘ

Prof.dr.ing. Gavril KÖLLŐ

-

Ing. Szabolcs Attila KÖLLŐ

Prof.dr.ing. Gavril KÖLLŐ

-

Ing. Ancuța-Monica MIHOC

Prof.dr.ing. Gavril KÖLLŐ

-

Ing. Ancuța – Domnica RAVAS

Prof.dr.ing. Gavril KÖLLŐ

-

Ing. Ioana Cătălina TRIF

Prof.dr.ing. Gavril KÖLLŐ

-

Ing. Ivett Katalin URSU

Prof.dr.ing. Gavril KÖLLŐ

-

Ing. Mihai VLAD

Prof.dr.ing. Gavril KÖLLŐ

-

Ing. Radu-Florin ANGHEL

Prof. dr. ing. Mihai ILIESCU

-

Ing. Daniel Sorin ARDELEAN

Prof. dr. ing. Mihai ILIESCU

-

Ing. Alexandru PETCOVICI

Prof. dr. ing. Mihai ILIESCU

-

Ing. Ciprian Rareș TARȚA

Prof. dr. ing. Mihai ILIESCU

-

 

Personal didactic auxiliar

Tehnician Cătălina BALEA

+40-264401840

Catalina.Balea@cfdp.utcluj.ro

Tehnician Silviu POPA

+40-731029253

Silviu.Popa@cfdp.utcluj.ro

Ing. Daciana JECAN

+40-264401837

Daciana.Jecan@cfdp.utcluj.ro

Ne puteti urmari si pe: utcn facebook utcn titter