Prezentare

„A proiecta o construcţie în sensul complet al noţiunii este o activitate creatoare, în care alegerea formei structurale şi rezolvarea problemelor de detaliu, depind în mare măsură de calităţile personale ale proiectantului, metodele de calcul şi principiile constructive ajutându-l numai pentru materializarea corectă a ideilor.”

Mircea Mihailescu

Bun venit pe pagina de internet a Departamentului Structuri!
Departamentul Structuri este o unitate de prestigiu a Facultăţii de Construcţii din Cluj şi a învăţământului superior tehnic din ţară, implicată intens în formarea şi specializarea inginerilor constructori.
Activitatea departamentului este dirijată de următoarele cuvinte cheie: dezvoltare prin inovaţie, cercetare pentru o pregătire ştiinţifică înaltă, o educaţie diferenţiată pe mai multe niveluri susţinută de o pregătire de bază puternică.

Membri

Personal Didactic

BETON ARMAT ŞI PRECOMPRIMAT

Conf. dr. ing. Bogdan HEGHEŞ

+40-264-401514
Bogdan.Heghes@dst.utcluj.ro

Conf. dr. ing. Camelia NEGRUŢIU

+40-264-401559 
Camelia.Negrutiu@dst.utcluj.ro

Șef l.dr. ing. Horia CONSTANTINESCU

+40-264-401559
Horia.Constantinescu@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Radu OLAR

+40-264-401543
Radu.Olar@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Ioan SOSA

+40-264-401559
Pavel.Sosa@dst.utcluj.ro

Asist. dr. ing. Catinca LEŢIA

+40-264-401554
Catinca.Letia@dst.utcluj.ro
 

Asist. dr. ing. Dumitru MOLDOVAN

+40-264-401559
Dumitru.Moldovan@dst.utcluj.ro

Asist. dr. ing. Oana GHERMAN

+40-264-401552

CONSTRUCŢII DE BETON ARMAT

Prof. dr. ing. Călin MIRCEA


Calin.Mircea@dst.utcluj.ro

Conducător de doctorat

Conf. dr. ing. Attila PUSKAS

+40-264-401545  
Attila.Puskas@dst.utcluj.ro

Asist. ing. Jacint VIRAG


Jacint.Virag@dst.utcluj.ro

Asist. dr. ing. Nicu Traian TOADER

+40-264-401513

CONSTRUCŢII METALICE

Conf. dr. ing. Ioan PETRAN

+40-264-401253
Ioan.Petran@dst.utcluj.ro

Conf. dr. ing. Zsolt NAGY

+40-264-401252
Zsolt.Nagy@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Cătălin MOGA

+40-264-401253
Catalin.Moga@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Gabriel URIAN

+40-264-401253
Gabriel.Urian@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Paul PERNEŞ

+40-264-401502
Paul.PERNES@dst.utcluj.ro

Asist. dr. ing. Mihai ŞENILĂ

+40-264-401551 
Roland.Senila@dst.utcluj.ro

Asist. dr. ing. Maria POP

+40-264-401502
Maria.Pop@dst.utcluj.ro

GEOTEHNICĂ ŞI FUNDAŢII

Conf. dr. ing. Vasile FĂRCAŞ

+40-264-401511
vasile.farcas@dst.utcluj.ro

Conf. dr. ing. Nicoleta ILIEŞ

+40-264-401511
Nicoleta.Ilies@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. geol. Anca BALOG

+40-264-401552
Anca.BALOG@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Dorin MOLDOVAN

+40-264-401552
Dorin.MOLDOVAN@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Iulia PRODAN

+40-264-401552
Iulia.PRODAN@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing.  Călin GHERMAN

+40-264-401552
Marius.GHERMAN@dst.utcluj.ro

Şef l. dr. ing. Olimpiu MUREŞAN

+40-264-401552
Olimpiu.MURESAN@dst.utcluj.ro

Asist. ing. Vasile-Florin CHIOREAN

+40-264-401552
Vasile.Chiorean@mecon.utcluj.ro

INGINERIE SEISMICĂ

Şef l. dr. ing. Andrei FAUR


Andrei.FAUR@dst.utcluj.ro

Conducători de doctorat

Prof. dr. ing. Zoltan KISS

+40-264-401304
Zoltan.Kiss@dst.utcluj.ro

Prof. dr. ing. Vasile PĂCURAR


Vasile.Pacurar@dst.utcluj.ro

Prof. dr. ing. Augustin POPA

Popa.Augustin@dst.utcluj.ro

Prof. dr. ing. Ildiko BUCUR

Ildiko.Bucur@dst.utcluj.ro

Cadre Didactice Asociate

Prof. dr. ing. Zoltan KISS+40-264-401304Zoltan.Kiss@dst.utcluj.ro
Prof. dr. ing. Ildiko BUCURIldiko.Bucur@dst.utcluj.ro
Prof. dr. ing. Anton IONESCUAnton.Ionescu@dst.utcluj.ro
Prof. dr. ing. Traian ONEŢ+40-264-401737Traian.Onet@cfdp.utcluj.ro
Prof. dr. ing.Vasile PĂCURAR+40-264-401476Vasile.Pacuraru@dst.utcluj.ro
Prof. dr. ing. Ioan POP+40-264-401771Pop.Ioan@ccm.utcluj.ro
Prof. dr. ing. Augustin POPA Popa.Augustin@dst.utcluj.ro
Prof. dr. ing. Doina VERDEŞ+40-264-401543 Doina.Verdes@dst.utcluj.ro
Prof. dr. ing. Macedon DUMITRAȘ  Macedon.Dumitras@dst.utcluj.ro
Şef l. ing. Mihai POPMihai.Pop@dst.utcluj.ro
CSII dr. ing. Mircea PĂSTRAV-+40-264-649.988Mircea.Pastrav@incerc-cluj.ro
CSII dr. ing. Henriette SZILAGYI+40-264-649.988Henriette.Szilagyi@incerc-cluj.ro
Dr. ing. Gábor – Álmos SÁNDORGabor.Sandor@dst.utcluj.ro
Dr. ing. geol. Cristian MIRCESCU   cristian.mircescu@ubbcluj.ro 

Doctoranzi cu frecvență

Nume doctorandConducator științificEmail
Ing. Ioana PÂNTEAProf. dr. ing. Ildiko BUCURIoana.Pantea@dst.utcluj.ro
Ing. Alexandra POPAProf. dr. ing. Ildiko BUCURAlexandra.Popa@dst.utcluj.ro
Ing. Cristian Florin FRIȘANProf. dr. ing. Ildiko BUCURCristian.Frisan@dst.utcluj.ro
Ing. Iuliana GIURGIUProf. dr. ing. Ildiko BUCURIuliana.Giurgiu@dst.utcluj.ro
Ing. Dumitru Eugen POPProf. dr. ing. Ildiko BUCURDumitru.Pop@dst.utcluj.ro
Ing. Radu SĂPLĂCANProf. dr. ing. Ildiko BUCURRadu.Saplacan@dst.utcluj.ro
Ing. Geta Cornelia ONETIUProf. dr. ing. Ildiko BUCURGeta.Onetiu@dst.utcluj.ro
Ing. Jacint Laszlo VIRAGProf. dr. ing. Ildiko BUCURJacint.Virag@dst.utcluj.ro
Ing. Veronica Ioana LUCA (IOSIP)Prof. dr. ing. Ildiko BUCURVeronica.Iosip@yahoo.com
Ing. Ádám KisProf. dr. ing. Zoltan KISS 
Ing. Biro I. CsongorProf. dr. ing. Zoltan KISS 
Ing. Hadi L. SzabolcsProf. dr. ing. Zoltan KISS 
Ing. Kis A. Alpar-SandorProf. dr. ing. Zoltan KISS 
Ing. Marton I. LeventeProf. dr. ing. Zoltan KISS 
Ing. Tegzeșiu F.C. Claudiu-SilviuProf. dr. ing. Zoltan KISS 
Ing. Trifan G. Radu-LucianProf. dr. ing. Zoltan KISS 
Ing. Alexandra COȘAProf. dr. ing. Zoltan KISSAlexandra.Cosa@dst.utcluj.ro
Ing. Béla TÖKProf. dr. ing. Zoltan KISSBela.Tok@dst.utcluj.ro
Ing. Vlad – Alexandru BENAProf. dr. ing. Zoltan KISSVlad.Bena@dst.utcluj.ro
Ing. Szilárd GÁLLProf. dr. ing. Zoltan KISSSzilard.Gall@dst.utcluj.ro
Ing. Danuț NĂSUIProf. dr. ing. Zoltan KISSDanut.Nasui@dst.utcluj.ro
Ing. Radu Lucian TRIFANProf. dr. ing. Zoltan KISSRadu.Trifan@dst.utcluj.ro
Ing. Narcis Sorin CRISTEAProf. dr. ing. Zoltan KISSSorin.Cristea@dst.utcluj.ro
Ing. Alexandrina CUIBUSProf. dr. ing. Zoltan KISSAlexandrina.Cuibus@dst.utcluj.ro
Ing. Cristian BUTEANProf. dr. ing. Zoltan KISSCristian.Butean@dst.utcluj.ro
Ing. Marius DEACProf. dr. ing. Zoltan KISSMarius.Deac@]dst.utcluj.ro
Ing. Csaba LUKACSIProf. dr. ing. Zoltan KISS
Ing. Denisa-Maria PAȘCAProf. dr. ing. Zoltan KISSDenisa.Pasca@dst.utcluj.ro
Ing. Adrian IRIMIESProf. dr. ing. Zoltan KISSirimies_adrian@yahoo.com
Ing. Anca NICOARĂProf. dr. ing. Zoltan KISSAnca.Nicoara@yahoo.com
Ing. Iulian Gabriel CHINȚAProf. dr. ing. Zoltan KISS
Ing. Boca M. AnamariaProf. dr. ing. Calin MIRCEA 
Ing. Candrea C. Ştefan-VasileProf. dr. ing. Calin MIRCEA 
Ing. Fabian MunteanProf. dr. ing. Calin MIRCEA 
Ing. Ionescu F. Brăduț AlexandruProf. dr. ing. Calin MIRCEA 
Ing. Mihali A. Elvira (Grebenișan)Prof. dr. ing. Calin MIRCEA 
Ing. Oana CiascaiuProf. dr. ing. Calin MIRCEA 
Ing. Toader G. Tudor-PanfilProf. dr. ing. Calin MIRCEA 
Ing. Cristian-Vasile CANTORProf. dr. ing. Calin MIRCEACristian.Cantor@dst.utcluj.ro
Ing. Mark-David BIROProf. dr. ing. Calin MIRCEAMark.Biro@dst.utcluj.ro
Ing. Răzvan BUDAProf. dr. ing. Calin MIRCEARazvan.Buda@dst.utcluj.ro
Ing. Marcel – Nicolae PETREUȘProf. dr. ing. Calin MIRCEAMarcel.Petreus@dst.utcluj.ro
Ing. Sergiu BLAGAProf. dr. ing. Calin MIRCEASergiu.Blaga@dst.utcluj.ro
Ing. Ovidiu DĂBÂCANProf. dr. ing. Calin MIRCEAOvidiu.Dabacan@dst.utcluj.ro
Ing. Gabriela Adela CĂLĂTANProf. dr. ing. Calin MIRCEAGabriela.Calatan@dst.utcluj.ro
Ing. Bogdan Sorin LUCAProf. dr. ing. Calin MIRCEABogdan.Luca@dst.utcluj.ro
Ing. Laurențiu PALADEProf. dr. ing. Calin MIRCEALaurentiu.Palade@dst.utcluj.ro
Ing. Andreea HARCSAProf. dr. ing. Calin MIRCEAAndreea.Harcsa@dst.utcluj.ro
Ing. Daniela BOCAProf. dr. ing. Calin MIRCEADaniela.Boca@dst.utcluj.ro
Ing. Mihai MULEAProf. dr. ing. Calin MIRCEAMihai.Mulea@dst.utcluj.ro
Ing. Florin TOSAProf. dr. ing. Calin MIRCEAFlorin.TOSA@bmt.utcluj.ro
Ing. Cornel ARSENEProf. dr. ing. Traian ONEŢCornel.Arsene@mtc.utcluj.ro
Ing. Dumitrache I. Carmen-GeorgetaProf. dr. ing. Vasile PĂCURAR 
Ing. Vincențiu-Cristian IUHOSProf. dr. ing. Vasile PĂCURARVicentiu.Iuhos@dst.utcluj.ro
Ing. Andrei-Crișan CRISTEAProf. dr. ing. Vasile PĂCURARAndrei.Cristea@dst.utcluj.ro
Ing. Attila FELEKIProf. dr. ing. Vasile PĂCURARAttila.Feleki@dst.utcluj.ro
Ing. Sebastian Iosik TOROKProf. dr. ing. Vasile PĂCURARtorokjozsika@yahoo.com
Ing. Helga IOZAN TOTHProf. dr. ing. Vasile PĂCURARtothhe@kesz.ro
Ing. Alexandru PraporgescuProf. dr. ing. Augustin POPA 
Ing. Bujor C. OctavianProf. dr. ing. Augustin POPA 

Doctoranzi fără frecvență

Nume doctorandConducator științificEmail
Ing. Marius CÎMPANProf. dr. ing. Zoltan KISSMarius.Cimpan@dst.utcluj.ro
Ing. Narcisa Ionela MIRONProf. dr. ing. Zoltan KISSNarcisa.Miron@dst.utcluj.ro
Ing. Ioan MIHUȚProf. dr. ing. Calin MIRCEAIoan.Mihut@dst.utcluj.ro
Ing. Iulia-Adina LEHENEProf. dr. ing. Traian ONEŢIulia.Lehene@dst.utcluj.ro
Ing. Marian DRAGOȘProf. dr. ing. Zoltan KISSMarian.Dragos@dst.utcluj.ro

Personal Tehnic

Eugen CÂMPEAN+40-264-401560
Coste ION+40-264-401560
Andor-Csongor NAGY+40-264-401560
Petrisor SFARASAN+40-264-401560Petrisor.Sfarasan@dst.utcluj.ro
Claudia MAXIM+40-264-401326Claudia.Maxim@dst.utcluj.ro