Informații Certificat de competență lingvistică_engleza_master_AICEM

Candidații care optează pentru programul de studii în limba engleză AICEM ( indiferent că e prima opțiune sau nu)  la înscriere se solicită la dosar Certificatul de Competență lingvistică pentru limba engleză, de nivel minim B2 sau echivalent (ex. Cambridge, IELTS, s.a) sau certificat obținut de la Departamentul de Limbi Moderne și Comunicare al UTCN). Absolventii de  studii universitare de licență în limba Engleză, pot dovedi competența lingvistică prin diploma de licență/adeverința de absolvire.

În vederea obținerii certificatului de competență lingvistică pentru limba Engleză sau echivalării unui certificat existent (numai pentru candidații care nu au absolvit studii universitare de licență în limba Engleză) trebuie parcurşi următorii paşi:

1. Candidații care dețin un certificat de competență lingvistică pentru limba Engleză recunoscut de nivel B2 sau echivalent (ex. Cambridge, IELTS, s.a.)
    • Vor trimite o copie scanată a acestuia la secretariat.constructii@staff.utcluj.ro până în 4.07.2024, în vederea echivalării acestuia
    • În 8.07.2024 se vor afișa rezultatele echivalării certificatelor - admis/respins
  2. Candidații care nu dețin un certificat de competență lingvistică pentru limba Engleză recunoscut de nivel B2 sau echivalent (ex. Cambridge, IELTS, s.a.)
    • Vor susține un test de limba engleză în 9.07.2024 sau 15.07.2024, ora 10, sala 216, Barițiu 25
    • În 10.07.2024, respectiv 16.07.2024 se vor afișa rezultatele.
    • Taxa pentru obținerea certificatului de competență lingvistică, se poate face on-line sau la Biroul de Taxe al UTC_N:
  • Absolvenți şi angajați UTC-N - 50 lei;
  • Participanți din afara UTCN - 100 lei.