IN MEMORIAM Profesor Doctor Inginer George Mihail Bârsan

Cu mare tristeţe în suflet anunțăm trecerea în nefiinţă a distinsului

PROF. DR. ING. GEORGE-MIHAIL BÂRSAN, personalitate marcantă a şcolii clujene de inginerie civilă, cu contribuţii deosebite în domeniul Mecanicii construcţiilor.

Domnul profesor George-Mihail Bârsan s-a născut la data de 23 februarie în anul 1937, în oraşul Buzău, judeţul Buzău.

Devine student al Facultăţii de Construcţii din cadrul Institutului Politehnic din Cluj-Napoca în anul 1954 pe care o absolvă în anul 1959.

În acelaşi an devine preparator în cadrul Facultăţii de Construcţii şi, un an mai târziu, asistent universitar. Practic întrega sa activitate profesională s-a desfăşurat în cadrul facultăţii pe care a absolvit-o, parcurgând toate etapele, de la preparator la profesor. Disciplinele predate sunt Dinamica şi stabilitatea construcţiilor şi Mecanica, discipline fundamentale pentru formarea profesională a inginerilor din domeniul Ingineriei civile. Dovada talentului său didactic, a abnegaţiei şi dedicării profesionale, sunt zecile de promoţii de absolvenţi ai Facultăţii de Construcţii, astăzi ingineri de valoare, al căror spirit a fost şlefuit cu măiestrie de domnul profesor George-Mihail Bârsan.

O personalitate care a căutat întotdeauna perfecţiunea, domnul profesor a desfăşurat, pe lângă activitatea didactică, şi activitate de conducere, fiind Decan al Facultăţii de Construcţii (1976-1984) şi Prorector al Institutului Politehnic din Cluj-Napoca (1989-1990).

Activitatea ştiinţifică a domnului profesor George-Mihail Bârsan demonstrează aceeaşi resposabilitate şi respect pentru valoare care l-a călăuzit şi în activitatea didactică. A publicat peste 60 de lucrări ştiinţifice valoroase şi cinci cărţi, considerate şi astăzi adevărate „pietre de hotar” în domeniul Mecanicii construcţiilor.

Un om de o înaltă ţinută morală, care şi-a desfăşurat întreaga carieră pe pricipiile eticii şi deontologiei profesionale, întotdeuna stăpân pe sine şi pe situaţie, un "fanatic" al calităţii, indiferent de domeniul de activitate, domnul profesor George-Mihail Bârsan ocupă un loc aparte în galeria personalităţilor care au marcat istoria Facultăţii de Construcţii din cadrul Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca.

A plecat dintre noi aşa cum a trăit întreaga viaţă, cu modestie şi demnitate. Un gând pios din partea colegilor din Departamentul Mecanica Construcţiilor.

Condoleanţe familiei îndoliate şi tuturor celor care i-au fost aproape pe parcursul unei vieţi bogate şi împlinite.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Director Departament Mecanica Construcţiilor, Conf. dr. ing. Anca-Gabriela Popa

Distincţie din partea “Uniunii organizaţiilor de prietenie din Vietnam”,
medalia pentru “Pacea şi prietenia între popoare”