IN MEMORIAM Prof.Emerit Doctor Inginer Emil Comșa

IN MEMORIAM

Profesor emerit dr. ing. Emil Comșa

Comunitatea academică din cadrul Universității Tehnice din Cluj-Napoca își exprimă regretul și compasiunea la trecerea spre cele veșnice a domnului Prof. dr. ing. Emil Comșa, în etate de 87 de ani, cadru didactic al Facultății de Construcții.

Prof. dr. ing. Emil Comșa s-a născut în satul Micoșlaca, astăzi parte a orașului Ocna Mureș din județul Alba. A absolvit în anul 1959 Facultatea de Construcții a Institutului Politehnic din Cluj (actualmente Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca). Timp de trei ani după absolvire a activat ca inginer constructor la Direcția Generală de Gaz Metan din Mediaș. În anul 1962 a revenit la Facultatea de Construcții a Institutului Politehnic din Cluj, unde a parcurs pe rând toate treptele ierarhiei didactice: asistent (1962-1968), șef de lucrări (1968-1981), conferențiar (1981-1991) și profesor (1991-2002). În anul 1978 și-a susținut teza de doctorat cu titlul „Contribuții privind dimensionarea diafragmelor și a elementelor de închidere neomogene la transfer de căldură”. De-a lungul carierei, a deținut diverse funcții de conducere: prodecan al Facultății de Construcții (1972-1977, 1984-1989), respectiv șef al Catedrei de Construcții Civile (1996-2002). După 2002, anul pensionării sale, a continuat colaborarea cu Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca și Universitatea „Transilvania” din Brașov în calitate de profesor asociat.

Activitatea de cercetare a Prof. dr. ing. Emil Comșa a fost legată în principal de domeniile izolării higrotermice și acustice a clădirilor, domenii în care a publicat 85 lucrări științifice și a realizat 44 contracte de cercetare și proiectare. De asemenea, a fost coautorul a 14 pachete de programe destinate proiectării higrotermice asistate de calculator a clădirilor.

Prof. dr. ing. Emil Comșa a fost coautor al monografiei „Știința modernă și energia”, publicată la Editura Dacia din Cluj-Napoca în anul 1981. Printre lucrările sale didactice se numără trei cursuri universitare, cinci suporturi de curs postuniversitar și patru îndrumătoare de proiectare.

De-a lungul carierei, Prof. dr. ing. Emil Comșa a primit următoarele distincții: diploma de merit conferită de Inspectoratul de Stat în Construcții pentru contribuții la creșterea calității construcțiilor (2005), diploma de excelență conferită de Universitatea „Transilvania” din Brașov pentru contribuții deosebite aduse la înființarea și dezvoltarea învățământului superior de construcții în Brașov (2008), diploma de excelență conferită de Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca pentru Opera Omnia, cu prilejul aniversării a 50 de ani de la absolvirea Facultății de Construcții (2009), titlul de Profesor Universitar Emerit conferit de Senatul Universității Tehnice din Cluj-Napoca (2012) și Diploma de Excelență conferită de Facultatea de Construcții cu ocazia aniversării celor 70 de ani de existență (2023).

Prof. dr. ing. Emil Comșa a fost un profesor dedicat, un mentor de excepție și o personalitate marcantă a învățământului tehnic de construcții clujean cu rezultate deosebite în domeniul fizicii construcțiilor!

Dumnezeu să-l odihnească în pace!