IN MEMORIAM Prof. dr. ing. Petru POPA

Cu profundă durere în suflet anunțăm trecerea în neființă a domnului Prof. dr. ing. Petru POPA, la vârsta de 87 de ani.

Domnul profesor Petru POPA a fost cadru didactic al Facultății de Construcții din cadrul Institutului Politehnic / Universității Tehnice din Cluj-Napoca din anul 1981, la Catedra "Beton Armat și Constructii Metalice", unde a predat disciplina "Tehnologia lucrărilor de construcții".

Pe lângă activitatea didactică, a desfășurat o activitate de cercetare de reală valoare, rezultatele activității sale fiind fundamentul multor reglementări tehnice din domeniul construcțiilor. Principalele sale cercetări au abordat betoanele aparente, comportarea, calculul și alcătuirea constructivă a elementelor din beton ușor, armat și precomprimat, consolidarea terenurilor cu tiranți pretensionați, precomprimarea podurilor rutiere și a rezervoarelor de mare capacitate.

Profesorul Petru POPA a fost autorul a peste 120 de lucrări (cărți, articole și comunicări prezentate la manifestări științifice din țară și străinătate) și deținătorul a 3 brevete de invenție.

A fost un pasionat al meseriei de inginer constructor. Nimic nu o spune mai bine decât o declarație a sa: "Dupa 50 de ani neîntrerupți în activitatea de construcții, consider că meseria de constructor este, de departe, cea mai frumoasă dintre toate și aș începe din nou, dacă ne-am putea înnoi și noi!"

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Sincere condoleanțe familiei mult încercate.

***

Slujba de înmormântare va avea loc miercuri, 7 septembrie 2022, orele 14:00, la capela Cimitirului Central din Cluj-Napoca.